• Header-kenniscentrum-1.jpg

« Zadní

Mohou rostliny zažívat stres?

Kunnen planten stress.. - Blog11 Dec

Rostlina může cítit stres, pokud bude vystavena nepříznivým podmínkám. Stres u rostlin je biologická reakce, kterou rostlina reaguje na situace, které negativně ovlivňují její zdraví. V tom jsou rostliny opravdu dobré. Mají vyvinuté nejrůznější obranné mechanismy proti škodlivým plísním, suchu, horku, chladu a škůdcům. Tímto způsobem je jim daří přežít. 

Vy jako pěstitel můžete rostlině nabídnout podporu v boji s faktory stresu, aby optimálně kvetla a přinesla dobrou úrodu. V tomto článku se dozvíte více o 7 faktorech stresu.

Faktor stresu 1. Nedostatečná nebo nadměrná zálivka

Tento faktor stresu poznáte podle uvadnutí. Je důležité, abyste přesně věděli, kolik vody která rostlina potřebuje, což se u každého druhu liší. V našem blogu „Kolik vody potřebují mé rostliny?“ najdete tipy, jak určit množství vody a co je třeba udělat, pokud vaše rostlina dostala nadměrnou nebo nedostatečnou zálivku. 

Faktor stresu 2. Nesprávné umístění

Univerzální umístění neexistuje. Každý druh má jiné nároky. Jeden druh potřebuje například více světla nebo vyšší teplotu než jiný druh. Předem si zkontrolujte tyto nároky, abyste rostlinu postavili na to správné místo.

Jak zjistíte, že vaše rostlina stojí na nesprávném místě? Pokud se na listech začnou objevovat hnědé nebo černé skvrny, nachází se rostlina v příliš teplém nebo suchém prostředí. Začaly rostlině padat listy? Pak je okolní teplota příliš nízká nebo rostlina stojí v průvanu. Dřevěná podložka pod květináčem zajistí extra ochranu. Má rostlina zažloutlé špičky? Je možné, že stojí v příliš chladném prostředí. Má rostlina slabé stonky? Pak jste ji umístili na příliš tmavé místo.

Stres může způsobit i to, pokud rostliny najednou přemístíte z interiéru ven. Doporučujeme vám postavit jim nejprve přístřešek, aby přechod nebyl tak drastický.

Faktor stresu 3. Nedostatek živin

Pokud listy rostliny změní barvu, obvykle se jedná o nedostatek živin. Výživa rostlin obsahuje stopové prvky, které zajišťují růst a fungování určitých funkcí. Pokud rostlina dostane příliš málo nebo naopak příliš mnoho těchto prvků, může to pro ni být škodlivé. V našem blogu „Co jsou stopové prvky?“ se dozvíte více. Pokud jste přísun stopových prvků upravili, ale zbarvení nezmizelo, může jít rovněž o problém s hodnotou pH neboli se stupněm kyselosti. Hodnotu pH můžete měnit pomocí produktů pH- a pH+, které najdete v našem sortimentu.

Faktor stresu 4. Příliš suchý vzduch

V zimě je vzduch sušší. Listy mohou vyschnout a být pokryty vrstvou prachu. Rostlina pak nemůže absorbovat dostatek světla. Pravidelně odstraňujte prach, například vlhkým hadříkem.

Faktor stresu 5. Příliš vysoká vlhkost vzduchu

Pokud je vlhkost vzduchu příliš vysoká, rostlina nemůže odvádět vodní páry. To není dobré, neboť potom v kořenech nezbývá místo na vstřebávání nových živin. Doporučujeme vám používat kvalitní odsávač, ventilátor nebo odvlhčovač vzduchu. 

Faktor stresu 6. Přesazení

Přesazení pro rostlinu představuje významný zásah. Ocitne se v novém prostředí, musí si zvyknout na novou půdu a ztratí kořeny. Rostlině z toho mohou začít žloutnout nebo opadávat listy. Pokud zajistíte, že půda obsahuje správné živiny, nemůže se nic stát. Po nějaké době si rostlina obvykle zvykne na nové prostředí a bude dále růst.

Faktor stresu 7. Choroby a škůdci

Rostlinu mohou také postihnout choroby nebo škůdci. Může se jednat o škodlivé plísně, hnilobu kořenů nebo napadení hmyzem. V případě napadení hmyzem vám doporučujeme přemístit rostlinu stranou od ostatních rostlin a kontaktovat nás. Více informací najdete v blogu „Jak poznám, že je moje rostlina zdravá“.

Společnost BAC má ve svém sortimentu různé produkty, které mohou udržet vaše rostliny zdravé. Je to například Silica Power. Tento křemíkový booster aktivuje půdní život a posiluje rostlinné buňky. Vaše rostlina si tak buduje odolnost vůči škůdcům a chorobám.

Chcete poradit osobně?

Chtěli byste si promluvit s odborníkem o podmínkách, ve kterých vaše rostlina roste? Položte svůj dotaz.

« Zadní

Scroll to top