• Header-kenniscentrum-1.jpg

« Plecy

Jak mogę sprawdzić, czy moja roślina jest zdrowa? 3 czynniki

BAC-Online-gezonde-plant.jpg03 Aug

Jako hodowca chcesz oczywiście mieć zdrowe rośliny. W tym artykule opowiemy Ci, na podstawie jakich trzech czynników możesz określić, czy Twoja roślina jest zdrowa. Przekażemy także, co możesz zrobić, jeśli tak nie jest.

Czynnik nr 1: jakość plonu

Chora roślina jest bardziej wrażliwa. Potrzebuje o wiele więcej energii, żeby uzbroić się przeciw czynnikom chorobotwórczym. W konsekwencji pozostaje niewystarczająca ilość energii do wzrostu kwiatów i owoców. Jeżeli Twoja roślina ma mniej kwiatów i owoców niż w poprzednich latach, może to zatem wynikać z pogorszonego zdrowia.

Czynnik nr 2: kolor korzeni

U zdrowej rośliny korzenie są białe. Jeśli korzenie są brązowe, śmierdzą lub są lepkie, może to oznaczać, że otrzymywały za dużo wody. Tu przeczytasz o tym, jak ustallić ilość wody. Jeżeli Twoje rośliny są za mocno nawodnione, mogą wystąpić problemy ze szkodliwymi pleśniami. Jest tak? Wyjmij wówczas roślinę z ziemi i zanurz korzenie w 3-procentowej wodzie utlenionej. Po oschnięciu podłoża, wsadź roślinę z powrotem.

Czynnik nr 3: wygląd liści

Liście Twojej rośliny w znacznej części wiszą, są przebarwione lub poskręcane? Zatem Twoja roślina ma problemy zdrowotne. Jeśli kolor liści jest ciemniejszy, wówczas roślina prawdopodobnie ma problem z nadmiarem azotu. Liście są jaśniejsze lub żółte? To wskazuje na niedobór azotu. Tutaj przeczytasz, jak zapobiegać niedoborowi azotu.

Problemy z liśćmi mogą być także związane ze szkodliwymi pleśniami, bakteriami, natężeniem światła, siłą wiatru, ilością wilgoci i kwasowością. Jeśli dobrze poznasz swoje rośliny, nauczysz się odpowiednio reagować na te czynniki.

Jak utrzymać rośliny w dobrym zdrowiu?

W BAC chętnie pomożemy Ci w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia Twoich roślin. Możesz zwrócić się do nas po indywidualną poradę, biologiczną pożywkę dla roślin i mineralną pożywkę dla roślin.

« Powrót

« Plecy

Scroll to top